KOSZTY ŻYCIA NA TENERYFIE

KOSZTY ŻYCIA NA TENERYFIE

KOSZTY ŻYCIA NA TENERYFIE

Ile kosztuje życie na Teneryfie? Taniej niż w Anglii? Drożej niż w Polsce? Takie pytania dostajemy bardzo często od naszych czytelników, więc postaramy się przybliżyć koszty, jakie należy ponieść, by móc żyć w tym urokliwym, ciepłym miejscu.

Po pierwsze, trzeba gdzieś mieszkać. Koszty wynajmu są obsolutnie różne, w zależności w której części Teneryfy chcecie zamieszkać. „Typowe” południe wyspy pod tym względem jest dużo droższe. Las Americas czy Los Christianoto miejsca, gdzie za apartament z dwoma sypialniami trzeba zapłacić ok. 1300 euro miesięcznie plus oczywiście opłaty za wodę i prąd (ok 70 – 100 euro miesięcznie). Gaz na wyspach tylko z butli – cena butli to 10 euro (dostępna na stacji Diso) i wystarcza na ok. 6-8 tygodni przy codziennym gotowaniu. Średnia cena apartamentu w kompleksie z basenem, siłownią czy kortem tenisowym to koszt rzędu 600-900 euro. Jeśli planujesz wynająć mieszkanie przez agencję, należy doliczyć opłatę agencyjną (wysokość miesięcznego czynszu), plus kaucję, która zazwyczaj wynosi jeden miesięczny czynsz. Niektórzy życzą sobie zapłaty z góry za 3 lub 6 miesięcy.  Tak czy inaczej, za mieszkanko trzeba zapłacić od 330 do nawet do 2000 euro.

Czym jeździć? Wynająć czy kupić? Koszty długoterminowego wynajęcia samochodu to rząd ok. 250 – 300 euro miesięcznie. Kupno samochodu średniej klasy, np: HYUNDAI – I 10 z 2008 roku, z przebiegiem 89.000 km to cena ok. 3990 euro, czy VOLKSWAGEN – GOLF 1. 6 z 2003 roku z przebiegiem 189.000 km  3890 euro. Ceny są zupełnie przykładowe i można oczywiście znaleźć tańsze oferty. Cena za litr benzyny 95 to 0.85 euro, diesla 0.78.  Stacje paliw nie są samoobsługowe. Zazwyczaj podchodzi ktoś do dystrybutora i pyta ile chcesz paliwa. Możesz odpowiedzieć w litrach lub w euro. Ubezpieczenie samochodu to koszt ok. 300 euro rocznie.

Szkoła. Jeśli wybierasz się z dziećmi, napewno zastanawiasz się nad szkołą. Na Teneryfie są trzy rodzaje szkół: prywatne, półprywatne i publiczne. Szkoła prywatna to koszt ok. 450-500 euro miesięcznie, półprywatna ok. 100 euro miesięcznie, szkoły publiczne są darmowe.Koszt szkoły zależny jest od wieku ucznia, ale są to groszowe różnice. Ceny powyższe dotyczą dzieci w wieku 11-16 lat.

Opieka zdrowotna jest darmowa na Teneryfie, ale warto mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego roczny koszt na trzyosobową rodzinę to ok 600 – 750 euro.

Praca. Na Kanarach bezrobocie sięga 28%. O pracę na Teneryfie jest bardzo ciężko. Najłatwiej ją znaleźć w sektorze turystycznym, czyli hotelarstwie czy restauracjach. Można również otworzyć swój biznes, ale na działalność na Kanarach trzeba mieć niezwykle oryginalny pomysł, gdyż w turystyce jest ogromna konkurencja i ciężko się przebić. Nowości i innowacje wprowadza się na wyspach bardzo ciężko – długotrwała procedura i bardzo kosztowna.

Produkty spożywcze na Teneryfie są naprawdę pyszne.  Począwszy od mięsa i ryb, poprzez nabiał,skończywszy na owocach. Ulubionymi marketami  zarówno turystów,  jak i rdzennych mieszkańców są HiperDino, Mercadona, Lidl czy Alteza. Popularnym marketem jest „5 Oceanos” – sklep z mrożonkami, coś na kształ FarmFood w UK. Warto pamiętać, że nawet sieciowe sklepy nie zawsze mają ten sam asortyment czy promocje. Również w każdym z nich napotkasz inne ceny. Jednocześnie produkty w tzw. promocji mogą okazać się droższe, niż te kupowane bez. Np. dwulitrowa Pepsi Max kosztuje zazwyczaj 0.94 czy 0.98 euro, 1.5-litrowa 1 euro, a dwupak dwulitrowej Pepsi Max 2.39 czy 2.48 euro.  Podobnie jest z wieloma innymi produktami. Jeszcze jedna ważna rzecz. Nie zawsze ceny na półkach są identyczne jak przy kasie. Bardzo często pojawiają się kilkucentowe czy kilkunastocentowe różnice, czasem do góry, czasem w dół.

Ceny alkoholu są porównywalne do cen w Polsce, niższe niż w UK. Litr whisky Red Label to koszt ok. 13 euro, butelka piwa Dorada 0.75l – 1 euro. Wina od 3 euro, choć można również spotkać zarówno wina w kartonach od 1 euro za litr, jak i 260 euro za butelkę 0.7 (można zobaczyć w HiperDino na półkach za szybą).

Warzywa i owoce najlepiej kupować na „mercado”, czyli na „bazarach”, gdzie swoje produkty sprzedają farmerzy. Oto kilka przykładowych cen: ziemniaki 1 euro/kg, pomidory od 0.6 do 2.40 euro/kg, sałata od 0.6 do 1.2 euro/szt., cebula od 1 do 1.5 euro/kg, fasolka szparagowa 2.5euro/kg, bób 10 euro/kg , kalafior 1.2 euro/kg, kapusta główka 1.2 euro/kg.

Mięso ma smak mięsa. Być może dla niektórych zaskakujące stwierdzenie, ale właśnie tak jest. Jak 20 lat temu w Polsce. Szybko się gotuje i smakuje przepysznie.  Ceny wieprzowiny od 3.50 do 7-8 euro za kg, wołowina jest odrobinę droższa. Kurczaki całe świeże ok. 4 euro/kg , filety z kurczaka ok. 6.70/kg, nogi 1.80 euro/kg. Ceny mrożonek w „5 Oceanos” są dużo niższe. Filety z kurczaka 2.9 euro/kg, kurczaki w zależności od oferty, nawet 1 euro/szt.

Mleko UHT w kartonie 0.59 euro/ litr, pasteryzowane w butelce 1.5 litr 1.29. Masło ok 1 euro, śmietana 1.26, jogurty w buteleczkach  100ml  – 0.35 euro.  Woda mineralna 8 litrów 0.96 euro, gazowana 1.5 litra 0.35 euro. Słodzone napoje gazowane od 0.59 euro za dwa litry, soki w kartonach litrowych od 0.80 euro.

Restauracje i inne. Wysokość cen zależy od tego, jak blisko dana restauracja znajduje się od centrum turystycznego.  Przy plaży w Los Cristianos można zamówić pyszne danie – filet z kurczaka, sałatka i frytki już za 7.9 euro. Pizza margherita od 6.9 euro, z dodatkami  – od 7.50. Im dalej od centrów turystycznych tym taniej. Swoją ulubioną pizzę z napojem gratis można  zamówić już za 4.95 euro. Wiele restauracji oferuje specjalne promocje w konkretnych godzinach otwarcia, np: od 13 do 16 można zjeść pyszny dwudaniowy obiad z napojem już za 5 euro. Soki naturalne, czyli wyciskane ze świeżych owoców to przyjemność za ok 2.5 do 3 euro. Kawa w zależności od rodzaju (a mają ich na Teneryfie mnóstwo) od 2.5 euro. Lody „gałki” od 1 euro za „gałkę”.

Serdecznie zapraszamy do dyskusji w komentarzach i dzielenia się z nami i innymi czytelnikami Waszymi spostrzeżeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.