PŁYWAJĄCE SZCZĘŚCIE W LORO PARQUE

PŁYWAJĄCE SZCZĘŚCIE W LORO PARQUE

PŁYWAJĄCE SZCZĘŚCIE W LORO PARQUE

W Loro Parque zapanowało szczęście. W najlepszym ZOO w Europie a w drugim na świecie, według TripAdvisor, po raz pierwszy urodził się rekin brodaty (in. Lamparci, ang. Zebra shark, (Stegostoma fasciatum).  Mały rekin płci żeńskiej ważył 72 gramy i miał 27 cm długości .

Jak oświadczyło ZOO na Teneryfie, jest to „prawdziwy sukces” zespołu specjalistów akwarium, który wykonał cesarskie cięcie jaja, aby umożliwić płynne przyjście na świat rekina. Od momentu urodzenia w dniu 24 października rozwój zwierzęcia był doskonały,  teraz żywi się małymi kawałkami krewetek, małż, kalmarów i morszczuka, które otrzymuje w ilościach nieprzekraczających 4% jego masy ciała.

Jego rodzice, Marilyn i Elvis, żyją w akwarium z inną parą rekinów brodatych, więc kolejny członek rodziny dołączył do stada. Rekin brodaty (Stegostoma fasciatum) zwany inaczej lamparcim osiąga nieco ponad 3 metry długości. Najczęściej zasiedla przybrzeżne rafy koralowe, ale bywa też spotykany w przyujściowych odcinkach rzek.  Rekin ten żywi się przeważnie mięczakami i skorupiakami, niekiedy poluje też na ryby.  Ryby te mają ciekawe ubarwienie, które zmienia się z wiekiem. U młodych na ciemnym tle występują żółtawe, poprzeczne pasy. U dorosłych na piaskowym lub szarawym tle występują liczne, ciemne plamki.

Rekin lamparci charakteryzuje się smukłym ciałem wyposażonym na końcu w zaokrąglony pysk z widocznymi, dużymi oczami. Duża pierwsza płetwa grzbietowa znajduje się w połowie drogi pomiędzy piersiową i brzuszna płetwą, druga zaś jest prawie takich samych rozmiarów, jak pierwsza. Płetwy piersiowe są szerokie i trójkątne. Dolny płat płetwy ogonowej jest dobrze rozwinięta u osobników dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.