NOCHE DE SAN JUAN

NOCHE DE SAN JUAN

NOCHE DE SAN JUAN – NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NA TENERYFIE, czyli jak zapewnić sobie szczęście na przyszły rok

W noc  Św. Jana miliony ognisk rozświetlają cały świat. Wszystkie kultury i narody świętują przesilenie słoneczne, tradycję która ma swój początek zarówno w  starożytnym Egipcie, na Dalekim Wschodzie czy celtyckim świecie Druidów.  Jest to noc magii, cudów i uzdrowień; noc miłości, pełna  obrzędów i zaklęć, noc podczas której możesz życzyć sobie spełnienia marzeń jakich chcesz.

Wraz z nadejściem letniego przesilenia (na półkuli północnej), dni stają się dłuższe i cieplejsze, gdy słońce znajduje się w najwyższym punkcie na niebie, oferując swoje cenne promienie, tak bardzo konieczne do życia. Nie jest zaskakujące, że to astrologiczne zjawisko jest obchodzone od zarania dziejów i uroczystość ta ma głębokie mitologiczne korzenie.

Jest to święto Św. Jana (San Juan), znane również pod nazwą Noc Świętojańska (Noche de San Juan), gdzie w całej Europie, zwłaszcza w Hiszpanii, rozpalanane są ogniska, a ogień jest traktowany jako element oczyszczający.

Pomimo, iż najkrótsza noc w roku przypada na 21 czerwca, ogniska świętojańskie rozpalane są w nocy z 23 na 24 (w niektórych z 24 na 25 jak np. w Alicante).

To pogańskie święto z głęboko zakorzenionej tradycji historycznej, swoją nazwę zawdzięcza chrześcijaństwu. Dzisiaj ci, którzy świętują Noc Św. Jana pamiętają o pierwotnym znaczeniu święta, którym był hołd słońcu.

Święto to obchodzone jest zarówno na Teneryfie, jak w pozostałej części Wysp Kanaryjskich w nocy z 23 czerwca i rankiem 24. Oprócz ognisk na plażach, organizowane są również inne imprezy, jak pokazy sztucznych ogni czy koncerty.

Symbolem Nocy San Juan jest ogień, który ma na celu nie tylko hołd słońcu, ale także oczyścić grzechy człowieka. Dawniej palono małe ogniska, by upiec ziemniaki lub bataty, które następnie były oferowane  uczestnikom, aby zapewnić wystarczającą ilość pożywienia przez cały następny rok. Palono stare ubrania, dokumenty i przedmioty, które symbolizowały złe wspomnienia i pozwalały na rozpoczęcie kolejnego roku z nowymi marzeniami.

Tradycją nocy świętojańskiej jest również spacer po żarzących się węglach, tzw próba ognia. Wielbiciele tej tradycji przygotowują ścieżkę ognia o dwóch metrach długości i jednym szerokości i chodzą po niej. Obchodom towarzyszy taniec, jedzenie i napoje.

Naprawdę przesilenie nocy ma miejsce 21 czerwca, chociaż Kościół dostosował się do festiwalu San Juan.

Legendy i tradycje ludowe związane z nocą San Juan.

Legendy Nocy Świętojańskiej nadają jej magiczną i nadprzyrodzoną moc. Jest tak, jakby nagle niewidoczne do tej chwili drzwi otwarte zostały do świata po drugiej stronie lustra. Dostęp do zaklętych jaskiń, zamków czy pałaców nagle stał się możliwy. Wszystko wydaje się magiczne i czarodziejskie. Dlatego też ta magiczna atmosfera uroczystości Noche de San Juan trwa do dzisiaj.

Istnieje mnóstwo przekonań i tradycji odnoszących się do tej magicznej nocy. Wymienimy te najbardziej popularne na Teneryfie.

Z racji, że słońce rozświetla świt dnia 24, wody źródeł i strumieni są obdarzone specjalnymi mocami, aby uzdrawiać i zapewnić ochronę osób.

Kto kąpie się w kroplach rosy tej nocy będzie chroniony przez cały rok (wyżyny wyspy).

Kto wejdzie nagi do morza, obserwując księżyc,  będzie mógł czynić cuda.

Jeśli usiądziesz z gitarą pod drzewem figowym bedziesz umiał grać odrazu.

Osoby stanu wolnego, które rankiem  24-go wyjdą przez okno swego domu, spotkają miłość swojego życia.

Spalenie kartki papieru, na której masz spisane rzeczy, o których chcesz zapomnieć, pozwoli na dobre samopoczucie przez cały rok.

Jeśli kobieta spojrzy nago w lustro o północy i przy świecach, zobaczy czas swojej śmierci.

Inną tradycją jest również przynoszenie 23 czerwca rano przez kobiety bukietów skomponowanych z aromatycznych ziół, które wkładane są do wazonów z wodą na całą noc. Według legendy każda kobieta, która następnego dnia użyje wody w której były trzymane zioła do umycia się, będzie zdrowa i piękna przez cały kolejny rok.

W ogniskach są spalane kukły, podobne do strachów na wróble o nazwie Juan. Podczas tego obrządku wypowiadamy różnego rodzaju nasze prośby czy postanowienia.

Na przesilenie letnie przypada pierwsze dojrzewanie i zbiór owoców z drzewa figowego – czarnych fig.

Jak dyktuje tradycja:

Gałęzie laurowe:  W noc świętojańską należy umieścić gałązki laurowe (wawrzynowe) na oknach i drzwiach, by przyniosły spokó i szczęście domownikom, oraz odpędzały złe duchy.

Popiół – elementem  gojenia i szczęścia: Legenda głosi, że popiół leczy choroby skóry i ważne jest, aby podejść do ogniska minimum trzy razy, aby mieć dobry rok. Magiczna noc, gdzie wszystko może się zdarzyć. Ogniska trzymają zło z daleka, więc należy skakać nad nimi, wokół, tańczyć, aby uniknąć złych duchów  i zapewnić sobie rok pełen powodzenia. Palimy dokumenty, książki które kojarzą nam się źle z poprzednim rokiem i o których chcemy zapomnieć. Ponadto, wrzucamy do ognia nasze nowe spisane pragnienia, a następnie przechodzimy nad ogniem. Wierzono, że panna, która nie przeskoczy chociaż raz nad ogniskiem, do końca życia pozostanie stanu wolnego .

Wzmocnienie włosów i paznokci: W przeddzień Nocy Św. Jana, wierzący w moc tej magicznej nocy, obcinają włosy, paznokcie a nawet rzęsy, nie tylko by pomóc szczęściu, ale również dlatego, że rosną zdrowsze i silniejsze.

Odczytywanie przyszłości:  Należy umieścić  surowe jajko bez skorupki w szklance wody w dniu 23 czerwca o pólnocy. Następnego dnia, w dniu Św. Jana, utworzą one postacie,  na podstawie których jasnowidze mogą odgadnąć przyszłość.

Miłość: Jest to rytuał, w którym można sprawdzić, czy Twój partner jest twoją bratnią duszą. Należy umieścić dwie igły na białym talerzu z wodą. Jedna igła to ty, druga osoba, którą kochasz. Jeśli igły zetkną sie ze sobą, kochana osoba będzie z tobą, jeśli oddalą się od siebie, nie jest to osoba dla ciebie. Jest jeszcze jeden rytuał miłości i więzi. Para w morzu, skierowana przodem w stronę morza i wstrząsa ręce nad wodą, mówiąc … „Woda płynąca, świadczy o tym akcie, nasze ręce są związane; robimy to przymierze „.

Prosperujące firmy:  Tworzymy trójkąt z kwiatów rumianku, gałązek oliwnych i liści laurowych. Umieszczamy świecę pośrodku, zapalamy i zaczynamy spalać po jednym, zaczynając od rumianku, drzewa oliwnego i  liści laurowych. Jeśli spaliło sie pół świecy, a palony jest liść laurowy, raczej z firmą nie będzie dobrze.

Susza: Istnieje również na Wyspach Kanaryjskich szereg przekonań związanych z solą. Najbardziej powszechne jest to, co odbywa się w przeddzień San Juan. Umieszczane na stole jest 12 kopców soli, reprezentujących 12 miesięcy w roku. Obserwowane są do wschodu słońca w dniu Św. Jana. Rozpuszczone pale oznaczały  deszcz w miesiącach, które reprezentują.

Szczęście: Spal kłosy zbóż, a popiół rzuć na wiatr i pomyśl życzenie. Lot  popiołów w powietrzu symbolizuje emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.